Tesla’nın Otopilot Özelliği Açıkken Uyuyan Adam, Polise Yakalandı

726
Tesla’nın Otopilot Özelliği Açıkken Uyuyan Adam, Polise Yakalandı

Tesla markalı elektrikli otomobillerin, sürücü ve yolcu güvenliği konusunda bir dizi kullanışlı özelliklere sahip olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte kullanışlı ancak potansiyel bir tehlike oluşturan özelliklerden biri, arabaların “otopilot” sistemleridir. Bu sistemin ölümcül araba kazalarına yol açtığı örnekleri daha önce gördük. Ancak tüm bu risklere rağmen Kanadalı bir adam, Tesla’nın otopilot özelliği açıkken araba içerisinde uyudu. Tesla’nın bu özelliğini kötüye kullanan adam, Kanada Polisi tarafından yakalandı.

Bu olay, Temmuz ayında Kanada’nın Alberta eyaletindeki küçük bir kasaba yakınlarında otoyolda yaşandı. Otoyolda 2019 model Tesla Model S ile hızlanan adam, Kanada Kraliyet Atlı Polisi (RCMP) tarafından tespit edildi. Polis, Tesla markalı otomobilin otoyolda 140 km/s hızla ilerlerken her iki ön koltuğun da “tamamen yatırılmış” halde olduğunu belirtti. Bu durumu gören görgü tanıkları da durumu şikayet etti.

Tesla’nın Otopilot Özelliği Aktif Haldeyken Araç İçinde Uyuyan Sürücü Yakalandı

Kanada Polisi, arabayı yolda tespit ettiği zaman acil durum sireninin açtı ve otomobili kovalamaya başladı. Garip bir şekilde polis aracının acil durum ışıkları yakıldığı zaman Tesla Model S, 140 km/s olan hızını 150 km/s hıza çıkardı. British Columbia eyaletinden 20 yaşındaki bir adam olan şoför, yolda hız yapmakla suçlandı. Polis memuru, ehliyetini aldı ve “yorgun halde araba kullanmaktan” 24 saat uzaklaştırma uyguladı. Dahası, adam daha sonra “tehlikeli araç kullanmakla” suçlandı ve bu yılın ilerleyen zamanlarında bir duruşmaya katılacak ve durumla ilgili ifade verecek..

Olay Temmuz ayında meydana geldi. Bu da Tesla markalı otomobillerin o sırada hız sınırı işaretlerini tespit etme yeteneğine sahip olmadığı anlamına geliyor. Kısacası bu yetenek eksikliği, otomobilin yolda aşırı hızlanmasını açıklayabilir. Ancak, sürücünün otopilot modundayken aracın güvenlik sistemini nasıl devre dışı bıraktığı hala belirsizdir.

Bir Tesla otomobilinde otopilot modunu aktif ettiğiniz zaman, araba, bir süre otomatik seyir yaptıktan sonra, sizi (sürücüyü) çeşitli sesli ve görsel ipuçlarıyla ellerinizi direksiyona koymaya teşvik edecektir. Birkaç uyarıdan sonra ellerinizi direksiyona koymazsanız, araç otomatik olarak kendi kendine yavaşlayacak, duracak ve park edecektir. Bununla birlikte aktif haldeki otopilot sistemini de devre dışı bırakacaktır.

Alberta RCMP Trafik Hizmetleri Müfettişi Gary Graham, bu olayla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Yeni araç üreticileri, sürücülerin araçlardaki yeni güvenlik sistemlerinden yararlanmasını önlemek için güvenlik önlemleri oluşturmuş olsalar da, bu sistemler sadece tamamlayıcı güvenlik sistemleridir. Otonom sistemler değiller, yine de sürüş sorumluluğu taşıyorlar.”

“Tesla’nın Otopilot Özelliği Açıkken Uyuyan Adam, Polise Yakalandı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın