Toyota, Avrupa’daki Operasyonlarında Yenilenebilir Enerjiye Geçiyor

2044
Toyota, Avrupa’daki Operasyonlarında Yenilenebilir Enerjiye Geçiyor

Toyota, doğaya verdiği zararı en aza indirmek için yeni kararlar aldı. Şirket, Avrupa’daki operasyonları kapsamında temiz ve yenilenebilir enerjiye geçiş yapmak içi bazı çalışmalara şimdiden başlamış durumda.

Şirket, bu çalışmaların bir parçası olarak ise Brüksel’de bulunan genel merkezde elektrik üreten iki yeni teknolojiye yatırım yaptı. Otomotiv devi Toyota, merkez binasının önüne bir adet rüzgar türbini ve 1.400 adet ise güneş paneli yerleştirdi. Bu sayede genel merkez binası için yenilenebilir kaynaklar ile enerji sağlayabilecekler.

Toyota’nın bu adımına baktığımız zaman bazı ilkleri başardığını görüyoruz. Bunun nedenini ise şirketin, Brüksel bölgesinde özel sermayeye sahip olan şirketlerin arasın rüzgar türbinine sahip olan şirketin Toyota olmasını verebiliriz. Şirket toplam 10kW kapasiteli ile yılda 24 MWh’ye kadar elektrik üretebilecektir.

Rüzgar türbini, dikey kanatlara sahip olduğu için gelişmiş tasarımıyla birlikte her yönden rüzgarı alabiliyor ve bu sayede çok daha verimli çalışabiliyor. Bunun yanında baykuşa benzeyen tasarımı sayesinde ise oluşan gürültü minimuma iniyor. Bu sayede çevreye verilen ses rahatsızlığı durumu da bir o kadar düşük olmuş oluyor.

Ayrıca şirketin yerleştirdiği bu türbin, 23 metre yüksekliğindedir. Yani aşırı yüksek olmaması nedeniyle çevredeki havaalanı operasyonlarını da olumsuz yönde etkilememiş ve risk oluşturmamış oluyor.

Toyota’nın Avrupa merkezi, rüzgar ile elektrik üretmenin dışında 1400 fotovoltaik panel ile birlikte yenilenebilir enerji üretimine de destek verecektir. Bu büyük güneş panelinin yılda 360 Mwh elektrik üretmesi beklenmektedir.

“Toyota, Avrupa’daki Operasyonlarında Yenilenebilir Enerjiye Geçiyor” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın