Stefan Zweig

548

Stefan Zweig dünyada ismini duyurmuş olan önemli yazarlar arasında yer almaktadır. 1920 ve 1930 yılında yayınlanmış olan tüm eserleri yazarlık kariyerinde zirve noktasına ulaşmasına yardımcı olmuştur. Yaşadığı dönemin en çok tercüme edilmiş olan eserlerinin sahibi ve popüler yazarları arasında yer almaktadır. Almanya’da en çok okunan eserlerin sahibi olan yazar tüm dünyaya yayılarak eserlerini duyurmayı başardı.

Zweig’in eserleri yayınlandığı günden itibaren yankı uyandırdı ve günümüzde en çok satın alınan kitaplar arasında yerini aldı. Yazarın pek çok eseri bulunmaktadır ve tüm eserleri okuyucular tarafından merakla karşılanmaktadır. Kitapta aktarılan olaylar ile duyguların yoğunluğu, yaşanılan dönemin parçaları gözler önüne serilmektedir. Eserlerin her sayfasında farklı duygular okuyuculara net şekilde aktarılmaktadır.

Stefan Zweig Eserleri Nelerdir?

Stefan Zweig eserleri yaşadıkları dönemin farklı koşullarını ifade ederken aynı zamanda duyguların net şekilde ifade edilmesini sağlamaktadır. Her kitapseverin bu yazarla tanışarak elinden düşüremeyeceği eserler bulunmaktadır. Mutlaka okunması gereken kitaplar listesinde yazarın pek çok eseri bulunmaktadır. Satranç kitabı en sevilen ve oldukça fazla satın alınan eserleri arasında yer alır. Kitabın sayfa sayısı her ne kadar az olsa bile en büyük acıların sığdırıldığı satırları içermektedir. 2. Dünya Savaşı’nda yaşanan yıkımı yazar eserinde net bir şekilde okuyuculara aktarmaktadır. Bir gemide geçen olay örgüsünde modern dünyanın parçalarının hissedilmesi mümkün olmaktadır.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu yazarın en çok tercih edilen eserleri arasında yerini almaktadır. Kitapta yer alan kadın hayatı boyunca sevdiği adama yazdığı satırları içeren mektupları sunmaktadır. Kadının mektubunda yer alan ifadeler ve duygular psikoloji bilimine dikkat çekerek okuyucuları etkilemektedir.

Bir Çöküşün Öyküsü yazarın en bilindik eserlerinden biridir. Bir kadının gerçek yaşamını anlatan eserde partiler, iktidar, üst kesim dikkat çekmektedir. Kadın ilgi çekmek için yaptığı plan ile olayların başlamasına ve devam etmesine neden olmuştur. Oldukça çarpıcı ve etkileyici olan eser yazarın mutlaka okunması gerekenler listesinde yer almaktadır. Ay Işığı Sokağı eseri ise savaşın çarpıcı yüzünü ortaya koyan kitaplar arasında bulunur. Esirler, savaş, başkaldırı gibi tüm duyguların okuyuculara aktarılmasında yardımcı olmaktadır.

Stefan Zweig Kimdir? Yaşam Öyküsü Nedir?

Stefan Zweig önemli eserleri kaleme alıp  klasikler arasında yer almaya başlayan Avusturyalı bir yazardır. 1881 yılında doğmuş olan yazar 1942 yılında hayata gözlerini kapamıştır. Viyana’da dünyaya gelmiş olan yazar gazetici olarak çalışmaya başladı. Zweig yazarlık hayatına çeşitli dergilerde yayınlamış olduğu şiirler ile başladı. Daha sonra psikolojik olarak yaptığı tahliller ve anlatım dilini geliştirmesiyle birlikte edebi açıdan önemli olan bir yer edindi. Zweig yaşadığı döneme göre lüks olan bir hayat sürmeyi başardı ve dünyanın çeşitli alanlarını gezdi. Yaptığı geziler ile dünyada yer alan önemli yazarlar ile görüşmeler sağladı.

Birinci Dünya Savaşı’nda ilk önce savaşı destekleyen yazar daha sonra cepheye gittiğinde savaşın anlamsız ve acı verici olan yüzü ile karşılaşarak savaş karşıtı bir tutum sergilemeye başladı. Savaş karşıtı olan yazıları ile savaşların kınanmasına ve fikirlerini ifade etmeye başladı. Stefan Zweig hayatının diğer döneminde savaşın bitmesi ile Avusturya’ya geri döndü. Yazarlık kariyerinin en verimli günlerini dönmüş olduğu zaman diliminde yaşadı.

Daha sonra ise yazar kara listeye alındı ve kitaplarının yakılmasına neden olan olaylar baş gösterdi. Zweig o dönemde bulunduğu ülkeyi terk ederek İngiliz vatandaşlığına geçiş yaptı ve Sabırsız Yürek isimli eserini bu dönemde hayata geçirdi. Zweig yaşadığı tüm dönem boyunca depresif bir ruh halinde yaşıyordu ve intihar ederek kendi yaşamına son verdi.

Stefan Zweig Türkçe Dilinde Olan Eserleri

Stefan Zweig eserlerinin çoğu için Türkçe dilinde basımlar bulunmaktadır. Çevirisi yapılan tüm eserler büyük bir ilgi ile kitapseverlerin dikkatini çekmiştir. Günlerce okuyucuların ellerinden düşmeyecek olan eserleri ile yazar en çok satan kitaplar arasında yer almaktadır. Acımak, Herkesin Dostu, Yarının Tarihi, Lyon’da Düğün eserleri okuyucuların dikkatini çeken ve  beğenisini kazanan eserler arasında bulunur.

Amok Koşucusu kitabı yazarın en dikkat çeken eserleri arasında yer alır ve anlatımı ile farklı dünyaların kapılarını aralar. Yazarın anlatım dilinde olan sadelik, anlaşılırlık ile farklı duyguların net şekilde yansıtılmasına yardımcı olunmuştur. Olağanüstü Bir Gece eseri en çok tercih edilen bir diğer eser olarak uzun süre gündemde kalmıştır.

Bir cevap yazın