Normalleşme Sürecinde Araç Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

565
Normalleşme Sürecinde Araç Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Koronavirüs salgınının birkaç ay önce ülkemizde etkisini göstermesiyle beraber çeşitli kısıtlamalara maruz kaldık. Toplu taşıma araçlarına çok daha az sayıda yolcu alındı. Şirketler evden çalışma düzenine geçti. Hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması getirildi. Ancak geçtiğimiz günlerde alınan karar ile normalleşme süreci başladı. Peki bu normalleşme sürecinde araç temizli nasıl yapılmalıdır?

Koronavirüs salgınında normalleşmeye geçilirken doğal olarak özel araç kullanımında da belli oranda artış yaşandı. Birçok işletme ve şirket salgına karşı önlem alarak ofisten ve fabrikadan çalışma düzenine yavaş yavaş dönmeye başladı. Durum böyle olunca otomobil sahibi olan bireyler, toplu taşıma araçları yerine kendi özel araçlarını kullanmayı tercih ediyor.

Koronavirüsten korunmak için evlerimizi, sosyal alanları ve iş yerlerini sıklıkla temizlememiz ve dezenfekte etmemiz gerekiyor. Ancak tüm bunların dışında neredeyse her gün kullanmak zorunda kaldığımız araçlarımızı da dışardan gelen mikrop ve virüslere karşı temizlemeliyiz. Aksi taktirde bu araçlar ile taşıdığımız virüslerin evden işe veya işten eve taşınma riski söz konusu olabilir.

Normalleşme Sürecinde Araç Temizliği Yaparken Bunlara Dikkat Edin:

  • Araçlar virüs, bakteri ve mikrop gibi organizmaların en kolay yaşayabileceği ve bulaşabileceği alanlar olduğunu unutmamalısınız ve temizlik konusunda araç içerisinde kesinlikle dezenfektan gibi maddeler bulundurmalısınız.
  • Araçlara binerken ve inerken elleri dezenfektan ile tamamen temizlemelisiniz.
  • Özellikle araç içerisinde sürücünün ve yolcunun temas etme olasılığının yüksek olduğu direksiyon, kapı ve vites kolu gibi bölgeleri dezenfektan ile temizlemelisiniz.
  • Aracınızın iç ve dış yıkama dönemlerini kısaltın.
  • 15 günde bir araç içini dezenfeksiyon ettirin.
  • Aracınızı mümkün olduğu kadar başkasına vermeyin en azından normalleşme süreci boyunca.
  • Klima için hayati önem taşıyan, aracın dışarıdan alınan havayı filtre etmesine yarayan “polen filtresi” değişim süresini kısaltın.
  • Klimayı çalıştırdığınızda ilk 3 dakika hatta soğuk hava gelene kadar tüm camların açık olmasına özen gösterin ve bu havayı kesinlikle solumayın!
  • Virüs, bakteri ve mikropların bulunma olasılığının yüksek olduğu klima kanallarının temizliğini yaptırın.

“Normalleşme Sürecinde Araç Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın