Dış Cephelerde Cam Şıklığı

363

Dış yüzey kaplamalarda cam yüzeyler kullanmak, binanın prestijli ve çağdaş bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. Ayrıca camın kendine has havası kullanıldığı yüzeyin şık, sofistike ve son teknolojik görünmesine neden oluyor. Bu nedenle dış cephe kaplamalarında cam cephelerde sıklıkla kullanılıyor.

 Cam Cephe Kaplama Nedir?

 Dış cephede, cam cephe kaplama kullanılması, cam yüzeyler arasında silikonla ince bağlantı hatları oluşturulması ile mümkün oluyor. Silikonla cam yüzeyler arasında sızdırmazlık sağlanabiliyor. Böylece günümüzün modern tasarımlı cam yüzey kaplı binaları son görünümüne kavuşuyor. Cam cephe kaplamaları binaların şeffaf bir görünüme kavuşmasını sağlıyor. Bu durum binanın insan algısına olumlu yansımasını da sağlıyor.

 Camın Şıklığını Yüzeye Aktarmak

 Camın kendine has şık bir havası vardır. Bu havası dış yüzeylerde kullanıldığında ortamı sıcak ve etkileyici bir görünüm katar. Günümüzde binasında sofistike bir şıklık ve karakter arayan insanlar camı tercih ediyor. Mimari trendler arasında dış cephede cam cephe kaplama kullanımı hızla yaygınlaşıyor. Bir noktada camın kendine has özelliklerinin binaya kattığı artılar da bu tercihin sebebidir. Cam bulunduğu ortama şıklık katar bu binalar içinde geçerlidir.

 Dış Cephede Cam Kullanmanın Avantajları

 Cam kullanımının bazı avantajları vardır. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

l Gün ışığı etkin şekilde kullanılır.

l İç mekanın açık ve net bir şekilde gösterilmesini sağlar.

l Cam olduğu için dış cephelerde sıklıkla oluşan nemlenme sorunu ortaya çıkmaz.

l Cam yüzeyler binayı dış etkenlerden korur. Bu nedenle cam cephe kaplama dışardaki iklim ve hava durumu değişimlerine karşı dayanıklıdır.

l Binanın içinde kullanılan malzemenin korunmasını sağlar.

l Dışardaki sesin içe geçmesini engelleyen bir yalıtım sistemi oluşturur.

l Diş cephede kullanılan cam ciddi şekilde suya karşı dirençlidir.

l Camın içerdeki akustiği ayarlamaya yardımcı olan bir yapısı vardır. Yankılanma oluşturmaz.

 Nerelerde Dış Cephe Kaplama Olarak Cam Kullanılır.

 Dış cephe kaplamada cam kullanımı özellikle iş merkezlerinde tercih edilmektedir. Bu durum prestijli bir iş ortamı oluşturmaya yardımcı olur. Ayrıca alışveriş merkezleri camın albeniyi artırıcı etkisini kullanmak için tercih eder. Hastanelerde, üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde de dış cephede cam kullanımına sıklıkla rastlanmaktadır. Bu durum bu binalarda camın sıcaklığının insanlarda yaratacağı olumlu etkiyi artırmak içindir.

Bir cevap yazın