Steve Jobs, iPad ve iPhone’da Intel Yongalarını Kullanmayı Planlıyordu

931
Steve Jobs, iPad ve iPhone’da Intel Yongalarını Kullanmayı Planlıyordu

Apple’ın kurucu ortağı ve eski CEO’su olan Steve Jobs, Intel firması ile çeşitli sorunlar yaşamış olsa da, yine de bir noktada Intel yongalarını iPad serisine koymayı düşündü. Bu ilginç haber, geçtiğimiz günlerde Walter Isaacson’un Apple dehası Steve Jobs hakkındaki biyografisinde gün yüzüne çıktı. Apple, 2010 yılında ilk iPad’in piyasaya sürülmesiyle iPad serisini başlattı. O zamandan beri Cupertinolu teknoloji teknoloji devi, iPad’in birkaç yeni neslini üretti. Ancak, bu cihazların hiçbiri içinde Apple markalı bir yonga seti olmadan çıkmadı.

Şimdi işler biraz farklı bir şekilde sonuçlanmış olsaydı Intel işlemcileri, tüm Mac ürünleri serisine güç sağlamak dışında, iPad’lere ve hatta iPhone’lara da güç vermiş olabilirdi. Isaacson’un biyografide belirttiği üzere Steve Jobs bu konuyla ilgili olarak, “Başlangıçta birlikte harika şeyler yapıyorduk. Bu büyük ortak projen kapsamında gelecekteki iPhone’lar için çip yapmak da istediler.” dedi.

Steve Jobs, İlk iPad Modelinde “Intel Atom” İşlemci Kullanmayı Planlıyordu

Bununla birlikte Jobs, ilk iPad modelinin geliştirme aşamasındayken bu cihazlara “Intel Atom” işlemcilerin güç vermesini planlıyordu. Ancak o dönemde Apple’ın kilit yöneticilerinden biri olan Tony Fadell, başarılı CEO’nun bu kararına karşı bir tutum gerçekleştirdi. İlk iPod’un hayata geçirilmesinde önemli bir rol oynayan Fadell, Intel gibi herhangi bir üçüncü taraf üreticiden yonga seti kullanmak istemiyordu.

Tony Fadell, bunun yerine mobil cihazlar için kendi şirket içi silikon çiplerini üretmeyi önerdi. Sonuç olarak Apple, kendi yonga setlerini üretmek için iki çip geliştiricisi şirketi satın aldı. Bu şirketler PA Semi ve The Intrinsity olarak karşımıza çıkıyor. Satın alımların ardından şirket, 1. nesil iPad’e güç veren Apple A4 çipini ve daha sonra A5 çipini geliştirmeye devam etti.

Steve Jobs’ın mobil cihazları için Intel yongaları kullanmama kararını nasıl aldığı da biyografide açıkladı. Yani ona göre, “Onlarla gitmememizin iki nedeni vardı. Birincisi, gerçekten yavaş olmalarıdır. Buharlı gemi gibiler, çok esnek değiller. Oldukça hızlı gitmeye alışkınız. İkincisi, onlara gidebilecekleri ve rakiplerimize satabilecekleri her şeyi öğretmek istemedik.”

Ayrıca, “grafiklerinin kötü” olduğunu ve işlemcilerin kendi A4 veya A5 yonga setlerinin standartlarına uygun olmadığını söyleyerek Intel yongalarını eleştirdi. Şimdi Jobs hayatta olsaydı, Mac serileri için şirket içi yonga setlerine geçme kararını tamamen destekliyor olacaktı. Bu şekilde, Apple’ın herhangi bir cihazının yonga setleri için herhangi bir üçüncü taraf bileşen üreticisine güvenmesi gerekmeyecekti.

“Steve Jobs, iPad ve iPhone’da Intel Yongalarını Kullanmayı Planlıyordu” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıda bulunan yorum bölümünden bizimle paylaşabiliyorsunuz.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın