Kombi Sıcak Suyu Açınca Petekleri Isıtıyor Sorunun Çözümü

692

Kendisine has çalışma sistemine sahip olan kombileri, sorunsuz ve verimli bir şekilde kullanabilmek için bu konuda bilgi sahibi olmalısınız. Kavacık Baymak Kombi Servisi merkezimize yapılan kombi arıza başvurularında sıcak suyu kullanırken, peteklerin soğuması yönündeki şikayetler, aslında kombilerin çalışma prensibine aykırıdır. Yani kombinin her iki kanala birden sıcak su göndermesi yani aynı anda hem sıcak su hem de ısınma ihtiyacınızı karşılayabilmesi fiziki olarak mümkün değildir. Ancak kombiniz sıcak suyu açtığınızda da petekleri ısıtıyorsa bir arıza olarak değerlendirilir.

Kombi Sıcak Suyu Açıldığında Petekleri Isıtmaya Devam Etmesinin Nedenleri

Eğer sıcak suyu kullanıyorsanız, kombi sistemi tarafından sıcak su musluğa yönlendirilir. Bu sırada petek konumunu deaktif eder. Yani peteklere sıcak su gönderimini keserek, sıcak su ihtiyacınızı karşılar. Siz musluğu kapattığınız anda petek konumu otomatik olarak aktif olur ve sıcak su bu kez peteklere yönlendirilir. Bu işlem prosedürü kombilerin temel çalışma prensibini oluşturur.

Eğer siz muslukta sıcak suyu açtınız ancak kombi halen sıcak suyu peteklere gönderiyorsa, teknik bir arıza var anlamına gelir. Zira bu durum kombinizin temel çalışma prensibine aykırıdır. Kombinizin sıcak suyu kullanırken, sıcak suyu peteklere göndermeye devam etmesi arızası temel olarak “üç yollu vana arızası” nedeniyle meydana gelir.

Kombilerde üç yollu vana arızası, sıcak suyun otomatik olarak peteklere mi, musluklara mı gönderileceğini yöneten mekanik bileşendir. Dolayısıyla üç yollu vananın arızalanması durumunda siz sıcak suyu kullanırken, kombinin bu sıcak suyu peteklere yönlendirmesi sorunu ortaya çıkabilir. Bu durumda profesyonel müdahale için Çekmeköy Demirdöküm Kombi Servisi merkezimizden destek almalısınız.

Kombi Üç Yollu Vana Arızası Nedir? Nasıl Çözülür?

Kombinizde sıcak suyu kullanmaya çalışırken, sıcak suyun peteklere gitmesinin temel nedeni üç yollu vana parçasının arızalanmış olmasıdır. Eğer üç yollu vana arızalanırsa siz sıcak suyu açtığınızda kapatması gereken petek konumunu kapatamaz. Bu durumda sıcak suyun peteklere gitmeye devam etmesini engelleyememesine neden olur. Böyle bir durumda üç yollu vana arızasının giderilmesi için parça değişimi uygulanması gerekir.

Sultanbeyli Baymak Kombi Servisi teknikerlerimiz tarafından üç yollu vana arızası yerinde servis müdahalesiyle değiştirilebilir. Değişim işleminde kullanılan yedek üç yollu vana parçasının orijinal kombi yedek ürünü olmasına ise ayrıca ihtimam gösterilir.

Bir cevap yazın