Buzdolabının Alt Kısmı Neden Soğutma Yapmıyor? Alt Kısımdaki Soğutmama Arızası Nasıl Giderilir?

318

Sürekli ve kesintisiz olarak elektriğe bağlı şekilde çalışması gereken buzdolapları, her evin en temel gereksinimleri arasında yer alır. Günün her saatinde sürekli çalışır vaziyette bulunması gerektiğinden Arçelik teknolojisi içeriyor olmasına rağmen buzdolaplarında yıpranma oluşması ve buna bağlı arıza meydana gelmesi muhtemeldir. Bu yüzden Arçelik buzdolabı modellerinde de periyodik bakım ve temizlik olası arızaların önlenmesi ve her zaman tam performanslı bir kullanım gerçekleştirilebilmesi açısından çok önemlidir. Buna rağmen Arçelik buzdolabı alt kısmı soğutmaması sorunu ile karşı karşıya kalınabiliyor. Buzdolabının alt kısmında soğutma yapmaması durumunda bireysel müdahaleyle çözüm şansı olmadığından Suadiye Arçelik Servisi hizmetleri kullanılmalıdır.

Arçelik Buzdolabının Alt Kısmı Neden Soğutmuyor?

Arçelik buzdolabı teknolojisine rağmen cihazda soğutma sorunlarıyla karşı karşıya kalınabilmektedir. Arçeik Servisi merkezimizde de buzdolabı arızalarına ilişkin en yaygın şekilde alt kısmının soğutmaması sorunuyla karşılaşılmaktadır. Buzdolabının alt kısmının soğutmamasının altında yatan nedenler birden fazladır. Bu nedenle uzman Ataşehir Arçelik Servisi teknikerleri tarafından sırasıyla ilgili parçalarda kontrollerin gerçekleştirilmesi gerekir. Buzdolabının alt kısmının soğutmaması genellikle;

  • Buzdolabı damper termostatı arızası,
  • Hava dönüş kanalının tıkanması,
  • Fan arızası,

Şeklindedir. Bu parçalardaki sorunlara müdahale için cihazın iç aksamına ulaşılması gerektiğinden profesyonel bilgi ve teknik ekipman gerektirir.

Arçelik Buzdolabının Alt Kısmının Soğutmaması Nasıl Çözülür?

Alt kısmında soğutma yapamayan buzdolabında ilk olarak damper termsotatı kontrol edilmektedir. Eğer damper termostatı parçasında teknik bir arıza olduğu tespit edilirse Çekmeköy Arçelik Servisi tarafından parça değişimi uygulanır. Yeni takılan damper termostatı ile soğutma seviyesinin yanlış algılanması sorunu çözüleceğinden, alt kısımda soğutmama problemi de giderilmiş olur.

Buzdolabının tahliye kanalı olarak adlandırılan hava dönüş kanalında herhangi bir tıkanma olması da soğutmanın alt kısma ulaşamamasına neden olur. Bu tıkanıklığın giderilebilmesi için buzdolabının elektrikten çekilerek 24 saate kadar erimeye bırakılması gerekmektedir. Bu şekilde tıkanıklığın açılması sağlanırken, bu tıkanıklığın oluşmasına neden olan etkenlerde değerlendirilir. Özellikle yüksek soğutma ayarlarına bağlı olarak bu sorun yaşanabileceğinden, uygun soğutma ayarlarında çalışması sağlanmalıdır. Eğer buzdolabının fan arızası mevcut ise yine sadece parça değişimi ile çözüm sağlanabilmektedir.

Bir yanıt yazın