Amazon, İlk Elektrikli Özel Kargo Teslimat Aracını Tanıttı

936
Amazon, İlk Elektrikli Özel Kargo Teslimat Aracını Tanıttı

Amazon, Amerikan otomobil üreticisi olan Rivian ile bir işbirliği yaparak ilk elektrikli özel kargo teslimat aracını duyurdu. Amazon’un 2040 yılına kadar tüm teslimatları net sıfır karbon yapma planı mevcut. Şirket, bu doğrultuda yeni özel elektrikli teslimat aracı ile birlikte önemli bir adım attı. Amazon, bu ortaklık sayesinde 2022 yılına kadar 10.000 adet özel teslimat aracını piyasaya süreceğini belirtiyor. Ek olarak, e-ticaret devinin kullanılabilirliğini 2030’a kadar 100.000’e çıkarmak için iddialı planları var.

Özel elektrikli kamyonetlerin kendilerine gelirsek bu araçlar; güvenlik, navigasyon ve tasarım özellikleri göz önünde bulundurularak üretilmiştir. Rivian, otoyol ve trafik yardımı yetenekleri için sensör algılama sistemlerini bu teslimat aracında kullandı. Ayrıca Amazon, rota bilgilerine ve hava durumu güncellemelerine eller serbest olarak erişim için sesli asistanı Alexa’yı bu teslimat kamyonetlerine entegre etti.

Teslimat kamyonetinin geniş ön camı, sürücünün yolda ve bitişik araçlarda uygun görüşe sahip olmasını sağlamaktadır. Görünürlükten bahsetmişken, elektrikli kamyonet ayrıca canlı görüntüsü kabinin içindeki merkezi ekranda görülebilen 360 derecelik dış kameralara da sahip. Elektrikli teslimat aracının güvenlik özellikleri arasında sürücü tarafında güçlendirilmiş bir kapı, arkadaki parlak arka lambalar bulunur. Böylece diğer araçlar kamyonetin frenleri ne zaman uyguladığını kolayca belirleyebilir.

Amazon Küresel Filo ve Ürünler Direktörü Ross Rachey, resmi bir blog gönderisinde bu konuyla ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: “Rivian’ın teknolojisini teslimat lojistiği bilgimizle birleştirdik. Bu sayede sonuç olarak burada gördüğünüz şey ortaya çıktı. İşte teslimatın geleceği.” Bu özel elektrikli araç, Amazon’un teslimat filosunda elektrikli araç benimsenme oranını artırmaya yönelik en son girişimlerinden biridir. Şirket ayrıca kısa süre önce Avrupa’da 1.800 elektrikli araç ve Hindistan’da 10.000 e-çekçek eklemeyi planladığını duyurdu.

“Amazon, İlk Elektrikli Özel Kargo Teslimat Aracını Tanıttı” başlıklı haber ile ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizimle paylaşabilirsiniz.

Kaynak

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın